Zuraw Gdańsk

logoz

Zapraszamy na Ice Speedway do Tomaszowa Mazowieckiego

European Individual Ice Speedway Championship (pol. Indywidualne Mistrzostwa Europy w żużlu na lodzie) to impreza rangi FIM Europe, która odbędzie się w sobotę, 21 marca 2020 roku o godzinie 17.00, w Arenie Lodowej Tomaszów Mazowiecki. Formalnym organizatorem imprezy jest Polski Związek Motorowy, który wszelkie działania na tym polu, na mocy stosownej umowy, zlecił Stowarzyszeniu Żuraw Gdańsk.

Wydarzenie tej rangi w lodowej odmianie żużla odbędzie się po raz drugi w historii na terenie naszego kraju. Wcześniej o miano najlepszych w Europie walczono na torze w Sanoku. Dwanaście lat temu rywalizacja toczyła się jednak na otwartym obiekcie, teraz po raz pierwszy w Polsce zagości w hali. I to jakiej!

Miejscem zmagań będzie Arena Lodowa Tomaszów Mazowiecki. To pierwszy w Polsce zadaszony obiekt, który posiada tor lodowy i jest przystosowany do organizowania zawodów sportowych najwyższej rangi. Na co dzień służy przede wszystkim do uprawiania łyżwiarstwa szybkiego i short-tracku. Żużlowcy zadebiutują na tamtejszym lodzie, a oklaskiwać ich będzie na żywo 2500 kibiców oraz o wiele większa rzesza przed telewizorami, dzięki transmisji na żywo w stacji Polsat Sport.

Ice Speedway trochę się różni od klasycznego żużla. Po lodzie jeździ się na motorach ze skrzynią biegów, których opony wyposażone są w kolce i przede wszystkim rozwijają większe prędkości, dochodzące do 140 km/h. To wszystko sprawia, że kibice, którzy zjawią się 21 marca w Arenie Lodowej przeżyją masę sportowych emocji.

Impreza w Tomaszowie Mazowieckim będzie jednodniowa, a poprzedzi ją piątkowa sesja treningowa. W sobotę kibice zobaczą 20 wyścigów w fazie zasadniczej, po której dwóch zawodników z największą ilością punktów awansuje do wielkiego finału. Stawkę uzupełnią w nim dwaj najlepsi z wyścigu barażowego, gdzie pojadą z kolei żużlowcy, którzy po fazie zasadniczej uplasują się na miejscach 3-6. Zwycięzca wyścigu finałowego zostanie mistrzem Europy.

Szczegółową obsadę poznamy w lutym, gdy poszczególne federacje dokonają swoich zgłoszeń. Podział miejsc w zawodach jest następujący: ACCR (Czechy) – 2, AMF (Austria) – 2, DMSB (Niemcy) – 2, FMI (Włochy) – 1, FMS (Szwajcaria) – 1, KNMV (Holandia) – 2, MFR (Rosja) – 2, PZM (Polska) – 1, SML (Finlandia) – 1, SVEMO (Szwecja) – 2.

Główna Komisja Sportu Żużlowego desygnowała do startu w zawodach Michała Knappa. Pochodzący z Radzynia Chełmińskiego zawodnik w przeszłości reprezentował już biało-czerwone barwy, startując na międzynarodowej arenie.

Organizacja tej imprezy ma na celu popularyzację sportów motorowych wśród młodzieży i dorosłych, pozyskiwanie nowych kibiców dyscyplin sportu z tego zbioru, poszerzanie mapy żużlowych ośrodków w Polsce oraz wskrzeszanie w naszym kraju innych od klasycznej odmian żużla.

Oprócz samych zawodów sportowych, już od piątku, 20 marca, w planie mamy uruchomienie w okolicach Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim miasteczka imprezowego ze strefą gastronomiczną, edukacyjną, rozrywkową oraz animacjami dla dzieci i młodzieży.

Indywidualne Mistrzostwa Europy w żużlu na lodzie będą z pewnością imprezą, jakiej jeszcze w Tomaszowie Mazowieckim nie było. Nie tylko z uwagi na sportową rangę i charakter dyscypliny, ale także wymiar społeczny. Będzie to doskonała okazja dla mieszkańców do przeżycia wielu pozytywnych emocji oraz połączenia sportowej rozrywki z dobrą zabawą, jak również integracją z kibicami, którzy przyjadą do Tomaszowa Mazowieckiego z wielu krajów Europy.