Zuraw Gdańsk

logoz

Ostatni bieg European Team Speedway Championship Final A uhonorowaniem Zbigniewa Podleckiego

Był legendą polskiego żużla, a jego karierę przerwał bolesny wypadek. Zbigniew Podlecki nadal pozostawał jednak przy “czarnym sporcie”, a pamięć o jego osiągnięciach jest wiecznie żywa. W najbliższą sobotę w Gdańsku odbędzie się European Team Speedway Championship Final A. O awans do Wielkiego Finału powalczą reprezentacje: Polski, Francji, Łotwy i Szwecji. Ostatni bieg tych prestiżowych zawodów będzie jednocześnie Memoriałem Zbigniewa Podleckiego. Bilety dostępne na stronie bilety.speedwayevents.pl i serwisie ebilet.pl.

Kariera Zbigniewa Podleckiego to duża część historii polskiego żużla. Pierwszy medal dla Wybrzeża Gdańsk, srebro 1. ligi, wywalczył już w 1961 roku. W kolejnych latach przychodziły kolejne laury. W roku 1963 Podlecki zaimponował wysoką średnią osiągniętą w zespole. Do tego wielokrotnie wygrywał zawody indywidualne oraz awansował do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski. Efektem było powołanie do kadry narodowej w kolejnym roku.

Arena międzynarodowa

Ta kariera to nie tylko polskie podwórko. Rok 64′ to doskonały start w eliminacjach mistrzostw świata. Komplet punktów i zwycięstwo w Finale Europejskim, a przy tym pokonanie prawdziwych asów speedwaya – Szwedów: czterokrotnego wówczas mistrza świata, Ove Fundina, jego rodaka Bjorna Knutssona czy Rosjanina Igora Plechanowa.

– Podlecki to pierwszy polski zawodnik, będący już teraz na poziomie światowej czołówki. Mogę się w tej chwili założyć o każde pieniądze, że w ciągu 2-3 lat będzie on kandydatem do tytułu mistrza świata. Jest nim zresztą już dziś! Ale potrzebuje trochę otrzaskania na obcych torach w silnej stawce, aby mógł sięgnąć po najwyższy laur w żużlu – komplementował polskiego żużlowca Ove Fundin.

Reprezentacja

W finale Indywidualnych Mistrzostw Świata już tak dobrze nie poszło, ale każda wielka impreza była okazją do zdobywania cennych doświadczeń. Lider Wybrzeża Gdańsk zajął 14. miejsce wśród najlepszych żużlowców świata. Przyszły jednak sukcesy z reprezentacją.  Wystąpił w trzech finałach Drużynowych Mistrzostw Świata, a ukoronowaniem była impreza w 1965 roku, kiedy to razem z Andrzejem Wyglendą, Andrzejem Pogorzelskim i Antonim Woryną sięgnął po złoty medal. Podlecki zdobył 7 z 38 punktów. Polska pokonała Szwecję, Wielką Brytanię i ZSRR.

Wypadek

19 sierpnia 1972 roku kariera Zbigniewa Podleckiego została brutalnie przerwana. Wszystko przez wypadek na motocyklu, do którego doszło na rogu ulic Klinicznej i dzisiejszej Hallera w Gdańsku. Ulica była mokra, Podlecki nie opanował motocykla. Wywrócił się i uderzył plecami o metalowe słupki. To oznaczało uraz kręgosłupa i co gorsza paraliż od pasa w dół. Mimo wielomiesięcznej rehabilitacji i walki o powrót do sprawności żużlowiec poruszał się na wózku inwalidzkim.

Wsparcie

Koniec kariery nie oznaczał całkowitego zerwania z żużlem. Zbigniew Podlecki czynnie uczestniczył w życiu klubu, bo żużel nadal pozostał bardzo ważną częścią jego codzienności. Jego samochód bardzo często był widziany na koronie stadionu. Pomagał dopóki zdrowie na to pozwalało. W ostatnich latach bardzo chorował. Zmarł 9 stycznia 2009 roku. Kilka miesięcy później, na mocy uchwały Rady Miasta Gdańska, stadionowi żużlowemu przy ul. Zawodników nadano imię Zbigniewa Podleckiego. Legenda Wybrzeża ma tam również swoją pamiątkową tablicę. Za wybitne osiągnięcia w sporcie żużlowym Zbigniew Podlecki otrzymał także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Memoriał Zbigniewa Podleckiego

Od lat Speedwayevents.pl dba, by pamięć o Zbigniewie Podleckim była wciąż żywa. W tym roku ostatni wyścigi rywalizacji o Wielki Finał Drużynowych Mistrzostw Europy będzie jednocześnie Memoriałem Zbigniewa Podleckiego.

Ceny biletów na zawody w Gdańsku

VIP – 300 zł – w cenie wysokiej klasy catering (napoje alkoholowe i niealkoholowe, dania ciepłe i zimne, przekąski, desery), miejsce parkingowe, miejsce siedzące na Trybunie Głównej, program zawodów, zestaw upominków, możliwość przebywania w parku maszyn do 1 godziny przed rozpoczęciem zawodów)

Trybuna Główna

Normalne – 60 zł

Ulgowe – 45 zł (dla emerytów i rencistów, a także dzieci i  młodzieży szkolnej w wieku 8-18 lat – na podstawie legitymacji).

Pozostałe Sektory

Normalne – 40 zł

Ulgowe – 30 zł (dla emerytów i rencistów, a także dzieci i  młodzieży szkolnej w wieku 8-18 lat – na podstawie legitymacji).

Dzieci do lat 7 włącznie – wstęp bezpłatny wraz z pełnoletnim opiekunem

***

Sprzedaż wejściówek prowadzona jest także w wybranych punktach stacjonarnych na terenie całego kraju. Ich lista do znalezienia TUTAJ. W dniu zawodów, od godziny 11.00, bilety i programy będą dostępne także w stadionowych kasach. Bramy stadionu zostaną otwarte o 13.00. Bilety obowiązują zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej (na urządzeniu mobilnym).