Od 22 do 25 listopada, z zapartym tchem śledziliśmy zmagania konkursowe podczas 3. Festiwalu Polskich Filmów Sportowych w Zakopanem. O nagrody walczyły 24 rodzimeprodukcje dokumentalne o tematyce sportowej, podzielone po równo na dwie kategorie – filmy krótko- i pełnometrażowe. Miło nam oficjalnie ogłosić, że w roku 2023 statuetki Złotych Mamutów oraz nagrody finansowe wysokości 15 000 zł (dla filmów pełnometrażowych) i 10 000 zł (dla filmów krótkometrażowych) wywalczyły: „KarakoRun” w reżyserii Adriana Dmocha oraz „Zuza – z dala od szczytów” w reżyserii Zuzanny Witych i Macieja Sulimy.
Zarówno twórcom, jak i jury oraz widzom, którzy uczestniczyli w projekcjach w kinie Giewont, towarzyszyły ogromne emocje. Były one tym większe, że z roku na rok poziom zgłoszonych filmów jak i ranga całego wydarzenia są coraz wyższe. W obecnej edycji Regulamin dopuszczał do udziału obrazy powstałe w latach 2021-23.
Całość zakopiańskiego wydarzenia zwieńczyła uroczysta Gala Finałowa, która odbyła się w kinie Giewont, tradycyjnym miejscu wszystkich projekcji Festiwalu Polskich Filmów Sportowych. Podczas niej wręczono Złote (Nagroda Główna), Srebrne (Wyróżnienie) oraz Brązowe (Nagroda Publiczności) Mamuty. Pula nagród finansowych wynosiła 70 tysięcy złotych.
– Gdy przyjmowałem zaproszenie od organizatorów do członkostwa w jury, nie zdawałem sobie sprawy, że w Polsce powstaje tak wiele wspaniałych produkcji o tematyce sportowej – powiedział Dawid Tomala, mistrz olimpijski w chodzie sportowym z Tokio, który zasiadał w gronie siedmioosobowego jury. – Wszystkie filmy stały na wysokim poziomie, nie ukrywam, że szczególnie kilka potrafiło we mnie wzbudzić ogromne emocje oraz dały dodatkową motywację do dalszych działań nie tylko na sportowej drodze – dodał Tomala.
– Poziom festiwalu był co najmniej tak samo wysoki jak w dwóch poprzednich latach, jeśli nie wyższy. Mieliśmy w tym roku do czynienia z kłopotem bogactwa, bo zaprezentowane filmy okazały się naprawdę bardzo dobre. Z jednej strony mogliśmy oglądać produkcje o postaciach dla polskiego sportu ikonicznych jak Wanda Rutkiewicz, Józef Kałuża czy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, z drugiej o takich, które swoją historię dopiero zaczynają tworzyć jak Natalia Kaczmarek. Ale reżyserzy poruszyli całe spektrum tematów. Mieliśmy filmy o początkach polskiego MMA i legendzie tej dyscypliny Grzegorzu Jakubowskim, bohaterach dziecięcych, seniorach, dla których sport jest sposobem na piękne spędzanie jesieni życia czy produkcję pokazującą sport jako drogę, dzięki której można pomóc dzieciom z chorobą nowotworową. Słowem – mnóstwo dyscyplin – od piłki nożnej czy żużla zaczynając, na biegach wysokogórskich czy narciarstwie freestylowym kończąc – i mnóstwo zawartych w filmach ciekawych wątków, zrealizowanych w profesjonalny sposób. Bardzo cieszyła nas także wysoka frekwencja w kinie. To był naprawdę udany festiwal – podkreślił Maciej Muzyczuk, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Sportowych.
– Nasz wybór może nie był jednomyślny, ale dość szybko wybraliśmy najlepsze filmy. Do nagród wytypowaliśmy te, które urzekły nas fantastyczną pracą reżyserów i operatorów, pokazanymi w filmach pięknymi postaciami bohaterami czy mnogością emocji. To był trudny, ale jednocześnie przyjemny wybór, bo dobrze pracuje się podczas obrad jury, gdy ma się do czynienia z tak wysokim poziomem konkursowych produkcji – przyznał Janusz Basałaj, przewodniczący jury.
– Filmy, które zostały pokazane na ekranie kinia „Giewont”, oglądało się z zapartym tchem. Szeroki zakres tematów i wiele barw sportu w nich zawartych – taki był i jest zamysł naszego wydarzenia. Cieszymy się, że dzięki naszym partnerom i sponsorom możemy je systematycznie rozwijać i do zobaczenia za rok – podkreślił Maciej Polny, przedstawiciel organizatora festiwalu, którym było Stowarzyszenie „Żuraw” Gdańsk.
Nagrodzone produkcje
Filmy pełnometrażowe
Złoty Mamut (Nagroda Główna) – KarakoRun, reż. Adrian Dmoch
Srebrny Mamut (Wyróżnienie) – Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz, reż. Bartosz Kowalski
Brązowy Mamut (Nagroda Publiczności) – Jak tańczy mój czas, reż. Józef Romasz
Filmy krótkometrażowe
Złoty Mamut (Nagroda Główna) – Zuza – z dala od szczytów, reż. Zuzanna Witych, Maciej Sulima
Srebrny Mamut (Wyróżnienie) – Kopalnia trenerów, reż. Paweł Grabowski
Brązowy Mamut (Nagroda Publiczności) – Życie w biegu, reż. Grzegorz Lipiec
W trakcie festiwalu, odbyło się się także kilka imprez towarzyszących – m.in. spotkanie młodzieży szkolnej z Piotrem „Grabo” Grabowskim, mistrzem świata w koszykarskich wsadach piłki, który zaprezentował widowni pokaz swoich umiejętności. Podczas Gali Finałowej czas umiliły widzom występy Kwartetu Galicyjskiego, łączącego w swoich utworach elementy folkloru i muzyki poważnej.
Link do Gali Finałowej: https://tiny.pl/ckb3p
Link do klipu z Gali Finałowej: https://tiny.pl/ckzh8