Zuraw Gdańsk

logoz

Dominik Kubera triumfatorem Reall Finału Turnieju o Złoty Kask – Memoriału Jerzego Szczakiela

Dominik Kubera został zwycięzcą Reall Finału Turnieju o Złoty Kask – Memoriale Jerzego Szczakiela. Dokonał tego po bardzo zajętej rywalizacji z Przemysławem Pawlickim, który skończył zawody na 3. pozycji. Drugie miejsce wywalczył sobie w ostatnim wyścigu Kacper Woryna. Zmagania najlepszych polskich żużlowców w Opolu obserwował tłum kibiców, którzy w komplecie zjawili się na stadionie im. Mariana Spychały.

Od początku zawodów w Opolu świetnie czuł się Przemysław Pawlicki. Po trzech seriach startów lider Falubazu Zielona Góra był niepokonany. Gorzej poszło mu w kolejnym wyścigu, kiedy to przywiózł 1 punkt. Tym samym po 4 seriach przewodził stawce ex aequo z Dominikiem Kuberą. Obaj spotkali się w 19. odsłonie poniedziałkowych zawodów.

Pawlicki już przed startem miał kłopoty sprzętowe. Musiał zmienić motocykl, pod taśmą pojawił się w ostatniej chwili. Start wygrał Kubera i dowiózł zwycięstwo do mety. Pawlicki ukończył wyścig na czwartej pozycji. 10 punktów wystarczyło mu do zajęcia trzeciego miejsca. Wyprzedził go Kacper Woryna, wygrywając 20. wyścig, co ostatecznie dało mu dorobek 11 punktów.

– Wiadomo, że na każde zawody przyjeżdża się po to, żeby wygrać. Popełniliśmy błąd po tym, jak bieg 19. został przerwany. Według nowego regulaminu mamy tylko minutę do startu w powtórce, a moi mechanicy nie wyrobili się ze zmianą koła, a drugi motor, który przywiózł mi mój brat, nie był przystosowany do aktualnych warunków. Zaczęło się super, ale koniec końców mogę się cieszyć z podium i możliwości startu w kwalifikacjach do Grand Prix i SEC, a to było najważniejsze – skomentował swój występ Przemysław Pawlicki.

Powodów do narzekań nie ma Dominik Kubera. 2 lata temu również stał na podium Złotego Kasku, ale musiał uznać wyższość Bartosza Zmarzlika. W tegorocznej edycji “Domin” pokazał klasę od samego początku.

– Dzisiejsze warunki okazały się mocno loteryjne, bo na torze było bardzo dużo wody. Cieszę, że wygrałem Złoty Kask. We wcześniejszych latach wygrywałem Brązowy, Srebrny, teraz mam całą kolekcję. Tym bardziej jestem dumny, że było się z kim ścigać. Mamy w Polsce świetnych zawodników, więc tym większa moja radość z wygranej – podsumował Dominik Kubera.

Radości nie krył Kacper Woryna, dla którego to drugie podium w rozpoczętym niedawno sezonie. W sobotę zajął 2. miejsce w Memoriale Edwarda Jancarza, w Opolu powtórzył to osiągnięcie, potwierdzając wysoką formę. Podczas Finału Turnieju o Złoty Kask, początkowo miał być rezerwowym, ale po kontuzji Janusza Kołodzieja wskoczył w jego miejsce i zrobił to w spektakularny sposób.

– Sprzęt, który mam, jest najlepszy, a to wszystko zasługa Ryszarda Kowalskiego. Zdarzają się jeszcze błędy i drobne wybryki z mojej strony. Wszystko jednak zmierza w dobrym kierunku i cieszę się z dobrego miejsca w tak mocno obsadzonych zawodach – komentuje Kacper Woryna.

Pewną niespodzianką był brak miejsca na podium Bartosza Zmarzlika. Mistrz świata bardzo dobrze zaczął zawody, ale później w każdym wyścigu oglądał plecy jednego lub dwóch rywali. W efekcie 9 zdobytych punktów wystarczyło do zajęcia siódmego miejsca.

Dodatkowym elementem Złotego Kasku są przepustki do kwalifikacji Speedway Grand Prix oraz Speedway European Championship. Beneficjentami poniedziałkowych zawodów, oprócz najlepszej trójki, byli: Szymon Woźniak, Mateusz Cierniak oraz Maciej Janowski.

Wyniki

1. Dominik Kubera (Orlen Oil Motor Lublin) – 13 (2,3,3,2,3)
2. Kacper Woryna (Tauron Włókniarz Częstochowa) – 11 (3,0,2,3,3)
3. Przemysław Pawlicki (NovyHotel Falubaz Zielona Góra) – 10 (3,3,3,1,0)
4. Szymon Woźniak (ebut.pl Stal Gorzów) – 9 (3,2,1,0,3)
5. Mateusz Cierniak (Orlen Oil Motor Lublin) – 9 (0,1,2,3,3)
6. Patryk Dudek (KS Apator Toruń) – 9 (2,2,3,2,0)
7. Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin) – 9 (3,2,2,1,1)
8. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) – 8 (1,1,1,3,2)
9. Piotr Pawlicki (NovyHotel Falubaz Zielona Góra) – 7 (2,0,3,2,0)
10. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno) – 7 (0,3,1,1,2)
11. Bartłomiej Kowalski (Betard Sparta Wrocław) – 7 (1,3,2,0,1)
12. Jarosław Hampel (NovyHotel Falubaz Zielona Góra) – 6 (1,0,1,3,1)
13. Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno) – 5 (1,2,0,d,2)
14. Oskar Fajfer (ebut.pl Stal Gorzów) – 4 (2,1,0,1,0)
15. Wiktor Przyjemski (Orlen Oil Motor Lublin) – 4 (0,1,d,2,1)
16. Tobiasz Musielak (Arged Malesa Ostrów) – 2 (2)
17. Maksym Drabik (Tauron Włókniarz Częstochowa) – 0 (0,0,0,-,-)
18. Krzysztof Buczkowski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) – 0 (0)

Bieg po biegu:

1. Woźniak, Fajfer, Hampel, Drabik
2. Woryna, Pi. Pawlicki, Janowski, Przyjemski
3.  Zmarzlik, Kubera, Kowalski, Cierniak
4. Prz. Pawlicki, Dudek, Zengota, Smektała
5. Prz. Pawlicki, Woźniak, Cierniak, Woryna
6. Smektała, Zmarzlik, Przyjemski, Hampel
7. Kowalski, Zengota, Janowski, Drabik
8. Kubera, Dudek, Fajfer, Pi. Pawlicki
9. Dudek, Kowalski, Woźniak, Przyjemski (d/4)
10. Kubera, Woryna, Hampel, Zengota
11. Pi. Pawlicki, Cierniak, Smektała, Drabik
12. Prz. Pawlicki, Zmarzlik, Janowski, Fajfer
13. Janowski, Kubera, Smektała, Woźniak
14. Hampel, Pi. Pawlicki, Prz. Pawlicki, Kowalski
15. Woryna, Dudek, Zmarzlik, Buczkowski
16. Cierniak, Przyjemski, Fajfer, Zengota (d/st)
17. Woźniak, Zengota, Zmarzlik, Pi. Pawlicki
18. Cierniak, Janowski, Hampel, Dudek
19. Kubera, Musielak, Przyjemski, Prz. Pawlicki
20. Woryna, Smektała, Kowalski, Fajfer