Zuraw Gdańsk

logoz

DMITRIY SOLIANNIKOV BEZ KONKURENCJI W SANOKU

Dmitriy Soliannikov okazał się najlepszy w pierwszym turnieju European Individual Ice Speedway Championship. Rosjanin nie miał sobie równych i ani razu nie był zmuszony oglądać na torze w Sanoku pleców rywali. 

Na drugim stopniu podium zawody zakończył jego rodak Vladimir Fadeev, a na trzecim doświadczony Austriak Harald Simon. Polak Michał Knapp był dwunasty. Drugi i ostatni finałowy turniej European Individual Ice Speedway Championship zaplanowano 19 marca w Tomaszowie Mazowieckim.

Zawody na torze „Błonie” odbyły się przy słonecznej pogodzie i cieszyły się sporym zainteresowaniem kibiców, którzy zobaczyli sporo ciekawych wyścigów. To był niewątpliwie udany powrót – po ośmiu latach przerwy – ice speedwaya do Sanoka.

 

Soliannikov już podczas piątkowego treningu pokazał, że ciężko będzie z nim wygrać. W zawodach mistrz Europy z 2020 roku jeździł pewnie i daleko z przodu. Zanotował komplet „trójek” i do drugiego z finałów IME, który 19 marca odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim, przystąpi w roli absolutnego faworyta do złota.

– W Rosji o punkty jest na pewno trudniej, ale z radością przyjeżdżam, by startować na torach w Polsce. Mogę powiedzieć, że „odpoczywam” tutaj na prostych. Przed drugim turniejem moja sytuacja na pewno jest komfortowa, niemniej trzeba zrobić swoje także za miesiąc, by odzyskać złoty medal – powiedział Soliannikov.

Z dobrej strony pokazał się też w Sanoku jego rodak Vladimir Fadeev. Uzdolniony Rosjanin przegrał jedynie ze swoim rodakiem. Na trzeciej pozycji uplasował się doświadczony Austriak Harald Simon, który jak zwykle imponował stylową jazdą. Jego pojedynki z reprezentującym Włochy Lucą Bauerem były jednymi z ciekawszych podczas całych zawodów. Bauer, który w finale był czwarty, imponował walecznością i rozważnymi atakami.

– W decydującym starcie w moim motocyklu zabrakło mocy, by powalczyć o coś więcej. Dobrze jednak czułem się na torze w Sanoku, którego geometria bardzo mi odpowiadała. W Tomaszowie Mazowieckim postaram się odrobić straty i powalczyć o medal – powiedział Bauer.

Świetnie spisywał się także Jasper Iwema. Holender polskiego pochodzenia, wspierany z trybun przez rodzinę, po 4 seriach miał na koncie 10 punktów i zrozumiałe nadzieje na miejsce na podium. Niestety słabiej spisał się w swoim ostatnim wyścigu oraz barażu.

– Powodem były kiepskie starty. Niemniej wciąż są szanse na medal i z takim nastawieniem pojadę za miesiąc do Tomaszowa Mazowieckiego – powiedział Iwema.

Reprezentant Polski Michał Knapp uplasował się na dwunastej pozycji. Pierwszy punkt wywalczył na skutek upadku Simona, ale w ostatnim swoim występie dołożył „trójkę”, wzbudzając aplauz publiczności po tym, jak powalczył skutecznie o wygraną z rezerwowym w sobotę Finem Ramim Systą, z którym zresztą mocno wyściskał się po zjeździe do parku maszyn.

– Podczas treningu miałem problemy ze sprzęgłem, siedzieliśmy jednak do późnch godzin, by wszystko naprawić. Podczas zawodów bywało różnie, ale na pewno jestem szczęśliwy z powodu wygranego biegu – powiedział Knapp.

Podczas zawodów nie obyło się niestety bez upadków. Najgroźniejszy zanotowali w dziesiątym wyścigu Fadeev, Aki Ala-Riihimaki oraz Daniel Henderson. Najbardziej ucierpiał ten ostatni, który musiał zostać odwieziony do szpitala. Z zawodów wycofał się też Frank Zorn. Stało się tak na skutek kolizji, spowodowanej przez Jimmiego Olsena w 11. Wyścigu.

Punktacja:
1. Dmitrij Solannikow (Rosja) – 15+3 (3,3,3,3,3) – 1. miejsce w finale
2. Władimir Fadiejew (Rosja) – 14+2 (3,3,2,3,3) – 2. miejsce w finale
3. Harald Simon (Austria) – 11+2+1 (3,w,3,3,2) – 3. miejsce w finale
4. Luca Bauer (Włochy) – 8+3+0 (3,d,2,2,1) – 4. miejsce w finale
5. Lukas Hutla (Czechy) – 8+1 (2,0,2,1,3) – 3. miejsce w barażu
6. Jasper Iwema (Holandia) – 10+0 (2,3,3,2,0) – 4. miejsce w barażu
7. Franz Mayerbuchler (Niemcy) – 8 (1,1,2,3,1)
8. Benedikt Monn (Niemcy) – 8 (1,2,1,2,2)
9. Franz Zorn (Austria) – 7 (2,2,3,-,-)
10. Jimmy Olsen (Szwecja) – 6 (w,3,w,1,2)
11. Mikko Jetsonen (Finlandia) – 6 (1,2,1,1,1)
12. Michał Knapp (Polska) – 4 (0,1,w,0,3)
13. Daniel Henderson (Szwecja) – 4 (2,2,w,-,-)
14. Aki Ala-Riihimaki (Finlandia) – 4 (w,1,1,2,w)
15. Rami Systa (Finlandia) – 2 (0,2)
16. Niek Schaap (Holandia) – 1 (0,1,0,0,w)
17. Jiri Wildt (Czechy) – 1 (0,w,1,0,0)
18. Jo Saetre (Norwegia) – 1 (1,0)