Zuraw Gdańsk

logoz

Dla kogo pierwsza lewa European Individual Ice Speedway Championship? Zapraszamy do Sanoka!

19 lutego o 12.45 w Sanoku rozpocznie się się pierwszy z dwóch turniejów finałowych European Individual Ice Speedway Championship. Drugi zaplanowano dokładnie miesiąc później w Tomaszowie Mazowieckim. Na zawody zapraszają FIM Europe, Polski Związek Motorowy oraz Speedwayevents.pl. Trwa sprzedaż biletów online na stronie bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl. W dniach zawodów bilety można będzie też kupić stacjonarnie.

Ice Speedway wraca do Sanoka po ośmiu latach przerwy. Na torze „Błonie”, odbywały się już bowiem zawody najwyższej rangi w tej dyscyplinie sportu. To tam, w 2008 roku, zorganizowano pierwszy raz w Polsce Indywidualne Mistrzostwa Europy, które przeszły do historii także dlatego, że właśnie wtedy jedyny raz doszło do triumfu zawodnika spoza Rosji. Wygrał reprezentant Austrii Franz Zorn, który zresztą jest także obecny na liście startowej tegorocznej edycji.

– Jestem bardzo podekscytowany faktem, że nasza dyscyplina wróciła na ten obiekt, z którym wiążą się dla mnie tak miłe wspomnienia. Postaram się o jak najlepszy wynik, ale młodzież naciska coraz bardziej, co widać po wynikach ostatnich turniejów o mistrzostwo Europy – powiedział Zorn.

W Sanoku odbyły się też Drużynowe Mistrzostwa Świata i kilka turniejów towarzyskich Sanok Cup. Dzięki temu to podkarpackie miasto śmiało można nazwać kolebką ice speedwaya w naszym kraju. – Bardzo się cieszymy, że ten sport wraca do Sanoka. Od początku deklarowałem wsparcie dla tego projektu, przygotowaliśmy obiekt jak najlepiej pod organizacyjne wymogi. Zapraszam na zawody i życzę wielu emocji – powiedział burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski.

Tegoroczni European Individual Ice Speedway Championship zostaną w 2022 roku wyłonieni na podstawie punktów, wywalczonych na torze w dwóch turniejach – w Sanoku i Tomaszowie Mazowieckim. Wezmą w nich udział przedstawiciele dziesięciu państw – Austrii, Czech, Finlandii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Włoch oraz oczywiście Polski, którą będzie reprezentował Michał Knapp.

– Chcę się pokazać z jak najlepszej strony. Moje tegoroczne starty nie były udane, ale dokonaliśmy pewnych zmian w sprzęcie i liczę, że wszystko pójdzie lepiej. Podczas treningu miałem problemy ze sprzęgłem, siedzieliśmy jednak do późnych godzin, by wszystko naprawić – powiedział Knapp.

Formuła rywalizacji pozostaje niezmieniona. Przewiduje 20 wyścigów w fazie zasadniczej, po której dwóch najskuteczniejszych zawodników znajdzie od razu miejsce w biegu finałowym. O pozostałe dwa walka toczyć się będzie w barażu, do którego staną żużlowcy z miejsc 3-6 po fazie zasadniczej. Suma punktów, wywalczona w dwóch turniejach, wyłoni ostateczną klasyfikację, a tym samym tegorocznych medalistów. Honorowy patronat nad obydwoma tegorocznymi turniejami finałowymi w Polsce objął europoseł Ryszard Czarnecki.

Obrońcą tytułu mistrzowskiego, wywalczonego w grudniu na torze Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim, jest Rosjanin Nikita Bogdanov, który w grudniu wyprzedził Szweda Ove Ledstroema i reprezentującego Włochy Lukę Bauera. Z tej trójki zobaczymy w tegorocznych zmaganiach tylko tego ostatniego. Pozostała dwójka skupia się na rywalizacji w mistrzostwach świata.

W walce o kontynentalne laury na liście startowej znalazło się dziewięciu zawodników, którzy startowali także w ubiegłym roku. Dwóch kolejnych prezentowało się podczas europejskiego czempionatu w Tomaszowie Mazowieckim przed dwoma laty. Pozostali zadebiutują przed polską publicznością.

Zachwycony perspektywą jazdy w Sanoku jest Jasper Iwema, który trzeci raz z rzędu pojedzie w mistrzostwach Europy. Holender polskiego pochodzenia, który przebył samochodem aż 3500 kilometrów, by dotrzeć do naszego kraju, jest pełen optymizmu.

– Jestem trochę zmęczony, ale jednocześnie zadowolony, że w końcu jestem na miejscu i będę mógł znów wystąpić w Polsce. Na treningu nie byłem do końca zadowolony z motocykla, długo po jazdach próbnych szukaliśmy odpowiednich rozwiązań. Mam nadzieję, że podczas zawodów wszystko zagra jak należy – powiedział Iwema.

Kilka ciekawostek technicznych. W porównaniu z klasycznym motocyklem żużlowym, te do ice speedwaya mają dłuższą oraz bardziej płaską ramę i zaledwie dwuzaworowy silnik. Są wyposażone w dwubiegową skrzynię, gdzie jedynka do służy jedynie do ruszania, a podczas jazdy używa się tylko „dwójki”. Rozwijane prędkości dochodzą do 140 km/h, a przyczepność na lodzie zapewniają kolce, którymi najeżone są obie opony. W kole przednim można naliczyć od 96 do 120 kolców. Koło tylne ma ich 180-182. Każdy motocykl jest odpowiednio tuningowany pod potrzeby danego zawodnika.

Lista startowa

Jasper Iwema (Holandia)
2. Dmitrij Solannikow (Rosja)
3. Mikko Jetsonen (Finlandia)
4. Niek Schaap (Holandia)
5. Aki Ala-Riihimäki (Finlandia)
6. Lukáš Hutla (Czechy)
7. Harald Simon (Austria)
8. Jimmy Olsén (Szwecja)
9. Luca Bauer (Niemcy)
10. Franz Mayerbüchler (Niemcy)
11. Michał Knapp (Polska)
12. Daniel Henderson (Szwecja)
13. Benedikt Monn (Niemcy)
14. Franz Zorn (Austria)
15. Władimir Fadiejew (Rosja)
16. Jiří Wildt (Czechy)

R1 Jo Saetre (Norwegia)

R2 Rami Systa (Finlandia)

W tym roku, oprócz pierwszej odsłony rywalizacji o medale europejskiego czempionatu, na torze „Błonie” dojdzie także do zawodów towarzyskich. W niedzielę, 20 lutego, również o 12.45, rozpocznie się rywalizacja w turnieju indywidualnym o Puchar Burmistrza Sanoka. Weźmie w niej udział 12 zawodników – 11 najlepszych z soboty plus żużlowiec z tzw. dziką kartą. Podczas tego wydarzenia odbędzie się 12 wyścigów fazy zasadniczej, po której czołowa ósemka znajdzie się w półfinałach. Następnie po dwóch najlepszych zawodników z każdego biegu tej fazy turnieju wejdzie do wielkiego finału, którego wyniki ostatecznie rozstrzygną kolejność czołowej czwórki, a tym samym wyłonią zwycięzcę.

Ruszyła już sprzedaż biletów na oba wydarzenia w Sanoku. Przygotowano pakiety biletowe na dwa dni z ice speedwayem na torze „Błonie”, można też zaopatrzyć się w wejściówki osobno na każde wydarzenie. Sprzedaż odbywa się w systemie online na stronie internetowej bilety.speedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl. Tuż przed zawodami w wejściówki będzie można się zaopatrzyć także stacjonarnie.

Szczegółowy cennik:

European Individual Ice Speedway Championship – 19 lutego

VIP (w cenie: miejsce parkingowe, wysokiej klasy catering, zestaw upominków, miejsce z najlepszą widocznością na trybunie, program zawodów)

299 zł – normalny

199 zł – ulgowy – osoby do 18 roku życia

Trybuna:

59 zł – normalny

49 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści)

Korona Stadionu:

49 zł – normalny

39 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści)

Puchar Burmistrza Sanoka – 20 lutego

VIP (w cenie: miejsce parkingowe, wysokiej klasy catering, zestaw upominków, miejsce z najlepszą widocznością na trybunie, program zawodów)

299 zł – normalny

199 zł – ulgowy – osoby do 18 roku życia

Trybuna:

39 zł – normalny

29 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści)

Korona Stadionu:

29 zł – normalny

19 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści)

Pakiety biletowe na dwa dni

VIP (w cenie: miejsce parkingowe, wysokiej klasy catering, zestaw upominków, miejsce z najlepszą widocznością na trybunie, program zawodów)

549 zł – normalny

349 zł – ulgowy – osoby do 18 roku życia

Trybuna:

89 zł – normalny

69 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści)

Korona Stadionu:

69 zł – normalny

49 zł – ulgowy (dzieci i młodzież od 7 do 18 roku życia; emeryci i renciści)

Program zawodów (na dwa dni) – 20 zł

Sprzedaż wejściówek prowadzona jest także w wybranych punktach stacjonarnych na terenie całego kraju TUTAJ.

Dodatkowe informacje

a) Dzieciom do lat 6 przysługuje bezpłatne wejście na obiekt pod opieką posiadającego bilet opiekuna

b) W punktach gastronomicznych na obiekcie obowiązuje sprzedaż bezgotówkowa za pomocą specjalnych kuponów, które będzie można nabyć na terenie obiektu.

c) W dniu zawodów, na co najmniej 90 minut przed ich rozpoczęciem, bilety i programy będą dostępne także na stoiskach stacjonarnych wokół obiektu. 

Zawody będą rozgrywane zgodnie z regulaminem sanitarnym PZM. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów obowiązuje ograniczona liczba miejsc na widowni, tj. 30 % pojemności obiektu (do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki przeciwko Covid-19).